real estate menu left
real estate menu right
USJK
Start Aktualności Aktualności 2003 Patronka nauczycieli i wychowawców polskich
Patronka nauczycieli i wychowawców polskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez sa   
środa, 05 listopada 2003 16:34

Czy św. Urszula zostanie patronką nauczycieli i wychowawców polskich?

W środowiskach pedagogicznych dojrzewa chyba coraz bardziej takie pragnienie. Wypowiedziała je głośno na Jasnej Górze - w obecności kilku tysięcy nauczycieli - prof. Katarzyna Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego. Poprzez diecezjalnych duszpasterzy nauczycieli oraz innymi drogami myśl taka przenika do kolejnych diecezji i kręgów pedagogów.

 


 

 

XI Ogólnopolskie Nauczycielskie "Warsztaty w Drodze"

Czy św. Urszula zostanie Patronką nauczycieli i wychowawców polskich?

10 października 2003


W środowiskach pedagogicznych dojrzewa chyba coraz bardziej takie pragnienie.

Najpierw kilka słów o pielgrzymce, w której wędrowałam w sierpniu tego roku. To było 12 dni marszu (360 km), ale program 14-dniowy: od 31 lipca do 13 sierpnia. Kolejne etapy: Zielona Góra - Bojadła - Sława - Wschowa - Góra Śl. - Żmigród - Trzebnica - Oleśnica - Namysłów - Wołczyn - Olesno - Truskolasy - Częstochowa. Grupa liczyła ponad sto osób.

Były to XI Ogólnopolskie Nauczycielskie "Warsztaty w Drodze", organizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli "Warsztaty w Drodze", z siedzibą w Zielonej Górze, oraz Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli, również mające centrum w Zielonej Górze ze względu na ks. bpa Edwarda Dajczaka, pełniącego funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli.

Przy okazji wyjaśnienie: do najprężniejszych organizacji, stowarzyszeń i ruchów, skupiających nauczycieli w Polsce, należą obecnie: Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Rada Szkół Katolickich, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, wspomniane wyżej Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli "Warsztaty w Drodze", a także Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arupe.

W październiku 2002 roku odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy nauczycieli. Drugie spotkanie na tym szczeblu miało miejsce w Częstochowie na przełomie czerwca i lipca 2003 roku, bezpośrednio przed 66. Ogólnopolską Pielgrzymką Nauczycieli i Wychowawców. Na spotkaniach wypracowano program na bieżący rok szkolny, stąd hasło i lipcowego spotkania, i sierpniowych warsztatów, i różnych inicjatyw, jakie podejmowane będą w tym roku: "O chrześcijańską tożsamość nauczyciela tu i teraz".Jedną z osób, zabierających głos w lipcu tego roku w Częstochowie wobec kilku tysięcy nauczycieli, była pani prof. Katarzyna Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego, która prezentowała naszą Założycielkę jako wzór i przewodnika polskiego nauczyciela. Wystąpiła też z propozycją, aby św. Urszulę ogłosić patronką nauczycieli polskich.

Ta sama idea towarzyszyła odpowiedzialnym za ogólnopolskie "wędrowne" warsztaty, w których latem uczestniczyłam.

Idea pieszej pielgrzymki, będącej równocześnie wędrownymi warsztatami, służącymi doskonaleniu zawodowemu nauczycieli, narodziła się dwanaście lat temu. Codziennie, oprócz programu duchowego, realizowany jest bogaty program formacji intelektualnej (około 5-8 wykładów każdego dnia). Wykładowcami są specjalnie dowożeni naukowcy, wykładowcy wyższych uczelni z różnych miast. Tematyka jest różnorodna: od etosu nauczyciela, przez problemy psychologiczne, analizy socjologiczne, różne zagadnienia z szeroko pojętej kultury... na prawnych i organizacyjnych aspektach szkolnej codzienności skończywszy.

Myślę, że idea jest godna rozpropagowania. Na zakończenie uczestnicy otrzymują oficjalny certyfikat udziału w szkoleniu, przydatny nauczycielom do dokumentacji, zbieranej do kolejnych szczebli awansu zawodowego.

Cieszę się, że wśród tematów tegorocznych uwzględniono postać i przesłanie naszej nowej Świętej - jako przewodnika współczesnych pedagogów polskich. Codziennie podczas drogi miałam do dyspozycji pół godziny na prezentację sylwetki Założycielki, aktualności jej systemu wychowania itp.

Pięknym i bardzo przekonywającym świadectwem swojej duchowej łączności ze św. Urszulą podzielił się pod koniec pielgrzymki p. Stanisław Rzeźniczak, były kurator zielonogórski, teraz emerytowany. Opowiadał nie tylko o swojej fascynacji pedagogiką św. Urszuli, ale też o jej konkretnej pomocy.

*

Ledwie rozpoczął się rok szkolny, a środowiskom nauczycielskim w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej już kilkakrotnie - na różnych zjazdach, pielgrzymkach itp. - podsunięto myśl "zaprzyjaźnienia się" ze św. Urszulą.

*

Drugą z kolei diecezją, która - po zielonogórsko-gorzowskiej - najaktywniej włączyła się w promocję idei ogłoszenia św. Urszuli patronką nauczycieli i wychowawców polskich, jest archidiecezja krakowska. Z Krakowa - dzięki zainteresowaniu ze strony zaangażowanych środowisk nauczycielskich oraz diecezjalnego duszpasterza nauczycieli ks. Piotra Studnickiego - otrzymałyśmy na jesień aż trzy zaproszenia na spotkania z różnymi kręgami nauczycieli i katechetów.

Teraz zaproszenia przyszły z diecezji białostockiej.

Co dalej? Poprzez duszpasterstwa nauczycieli, a także inne kręgi zainteresowanych pedagogów idea ogłoszenia św. Urszuli patronką nauczycieli i wychowawców polskich ma szansę trafić do Episkopatu Polski. Decyzja należy do Episkopatu.


 

s. Małgorzata Krupecka
Poprawiony: sobota, 10 marca 2012 16:42
 


XHTML / CSS.

Google
na świecie w urszulanki.pl