Jezu mój, żebym i ja mogła nauczyć się od Ciebie tej delikatności serca, która tak ułatwia stosunki z innymi! św. Urszula Ledóchowska |
Jezu mój, żebym i ja mogła nauczyć się od Ciebie tej delikatności serca, która tak ułatwia stosunki z innymi! św. Urszula Ledóchowska |
| ,: List na rozpoczęcie nowego roku pracy duchowej - 20 VIII 2009 |
|
|
|
|
Pniewy, 20 sierpnia 2009
„Świętości nie można zrozumieć, jeśli się nie rozpocznie od odnowionego słuchania Słowa Bożego. «Konieczne jest zwłaszcza – czytamy w „Novo millennio ineunte” – aby słuchanie słowa Bożego stawało się żywym spotkaniem, pomagającym odnaleźć w biblijnym tekście żywe słowo, które stawia pytania, wskazuje kierunek, kształtuje życie»[2]. To bowiem w swym Słowie Mistrz się objawia, wychowuje serce i umysł. Tam dojrzewa spojrzenie wiary, uczące patrzenia na rzeczywistość i wydarzenia oczami samego Boga, tak by «poznać zamysł Chrystusa» (1 Kor 2,16).
To Duch Święty napełnił nowym światłem Słowo Boże, skierowane do założycieli i założycielek. Z niego wziął początek każdy charyzmat, a każda Reguła chce być tego wyrazem. W ciągłości z założycielami i założycielkami, również i dzisiaj ich uczniowie są wezwani, aby wziąć do ręki Słowo Boże, aby było ono nadal lampą dla ich stóp i światłem na ich ścieżkach (por. Ps 119,105), a wtedy Duch Święty będzie mógł prowadzić ich do całej prawdy (por. J 16,13).
Słowo Boże jest pokarmem dla życia, dla modlitwy, podtrzymuje w codziennej drodze, jest podstawą jedności wspólnoty i jej jednomyślności, natchnieniem do ustawicznej odnowy i do twórczych inspiracji apostolskich. Już Sobór Watykański II wskazał powrót do Ewangelii jako pierwszą i największą zasadę odnowy[3].
Tak jak w całym Kościele, tak też wewnątrz wspólnot i grup osób konsekrowanych rozwinął się w tych latach bardziej żywy i bezpośredni kontakt ze Słowem Bożym. Należy tę drogę kontynuować i przemierzać z wciąż nową intensywnością. «Dlatego musicie – powiedział Papież – nieustannie rozważać Pismo Święte, a zwłaszcza Ewangelię, aby odcisnęły się w was rysy wcielonego Słowa»[4].
Życie braterskie we wspólnocie pomaga także odkrywać wymiar eklezjalny Słowa: przyjąć je, medytować, razem według niego żyć, dzielić się doświadczeniami, które z niego wypływają, i w ten sposób wchodzić w prawdziwą duchowość komunii.
W tym kontekście wypada przypomnieć potrzebę ustawicznego odwoływania się do Reguły, ponieważ w Regule i w Konstytucjach «zawarty jest program naśladowania Chrystusa, ukształtowany przez określony charyzmat, którego autentyczność została potwierdzona przez Kościół». Ten program naśladowania Chrystusa wyraża szczególną interpretację Ewangelii, przekazaną założycielom i założycielkom, uległym natchnieniom Ducha, i pomaga członkom danego instytutu żyć konkretnie według Słowa Bożego.
Osoby konsekrowane, karmione Słowem, stają się ludźmi nowymi, wolnymi, ewangelicznymi, a przez to autentycznymi sługami Słowa w dziele ewangelizacji. W ten sposób wypełnią pierwszoplanowe zadanie Kościoła na początku nowego tysiąclecia: «musimy na nowo rozniecić w sobie pierwotną gorliwość i pozwolić, aby udzielił się nam zapał apostolskiego przepowiadania, jakie wzięło początek z Pięćdziesiątnicy»[5]”.
Niech te myśli staną się dla nas zachętą, aby z nowym zapałem i przekonaniem korzystać ze skarbca Słowa Bożego. Prośmy dla nas i dla Sióstr naszych, aby Duch Święty nieustannie w nas ożywiał pragnienie zgłębiania Słowa Bożego i wcielania go w codzienne nasze życie.
* * * W dniach 14 i 15 sierpnia br., podobnie jak w ubiegłych latach, w Domu Macierzystym w Pniewach odbyły się uroczystości zakonne. Do nowicjatu zostały przyjęte 3 postulantki. W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej 2 siostry nowicjuszki złożyły pierwszą profesję zakonną i 4 siostry juniorystki – profesję wieczystą. W grupie sióstr składających śluby wieczne była jedna siostra Ukrainka. W dniu 17 października br. na Ukrainie, w Kamieńcu Podolskim, kolejna siostra Ukrainka złoży swoją profesję wieczystą. W Pniewach, od października br., grupa 5 sióstr postulantek (4 Polki i 1 Ukrainka) rozpocznie postulat ścisły, który je przygotuje do nowicjatu w przyszłym roku. W ostatnim czasie w Pniewach wstąpiły dwie kandydatki i kolejne dwie osoby przyjdą do Zgromadzenia na początku roku szkolnego. Dziękujmy Bogu za każde powołanie do naszej Rodziny Zakonnej i prośmy Pana o nowe gorliwe powołania kapłańskie i zakonne dla Kościoła. Na rozpoczynający się nowy rok pracy z serca błogosławię – (-) m. Franciszka PRZYPISY: [1] Kongregacja IŻKiSŻA, Rozpocząć na nowo od Chrystusa, 24. [2] Jan Paweł II, Novo millennio ineunte, 39. [3] Por. Perfectae caritatis, 2. [4] Jan Paweł II, Homilia z 2 lutego 2001. [5] Jan Paweł II, Novo millennio ineunte, 40. |
Stworzone dzięki. XHTML / CSS.