|
krąg osób świeckich pragnących żyć radami ewangelicznymi w duchu św.Urszuli Ledóchowskiej i przedłużać w świecie misję Zgromadzenia. Założone w 1978 r. w Polsce, obecnie liczy 11 członków.
CELE i POSŁANNICTWO - ze Statutu Kręgu Emaus
- Krąg Emaus, zgodnie z Konstytucjami Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i w myśl kanonów 299 i 303 KPK, jest wspólnotą osób żyjących w świecie, które oddane całkowicie Bogu idą za Chrystusem drogą rad ewangelicznych, przeżywanych w oparciu o duchowość Świętej Urszuli Ledóchowskiej.
- Ośrodkiem życia Kręgu jest Chrystus Eucharystyczny ofiarujący się za zbawienie świata i jednoczący Kościół. Wspólnota Emaus pragnie związać się w szczególny sposób z tajemnicą zbawienia i żyć coraz pełniej dla Chrystusa i Jego Ciała, którym jest Kościół.
- Maryja, Matka Chrystusa i Matka Kościoła, jest dla Emaus wzorem całkowitego poświęcenia się Osobie i dziełu Swego Syna. Pod Jej macierzyńską opieką członkowie Kręgu pełnią swą służbę wierni hasłu: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" (Łk 1,38).
- Patronką Emaus jest św. Urszula Ledóchowska, Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
- Nazwa Emaus wyraża rys charakterystyczny dla duchowości Kręgu. Jest nim gotowość do służby, wrażliwość na rozpoznawanie Pana w każdym spotkanym człowieku, budowania jedności z Chrystusem i braćmi przy "łamaniu chleba".
Celem członków Emaus jest ofiarna i radosna służba Bogu i ludziom w ramach własnej pracy i osobistego powołania przeżywanego pośród świata, dla szerzenia Boże o Królestwa na ziemi, w duchu stawania się wszystkim dla wszystkich, aby wszystkich pociągnąć do Chrystusa. Wspólnota Emaus dąży do przepojenia ewangelicznym duchem błogosławieństw rzeczywistości, w której żyje. Włącza się tym samym w posłannictwo Kościoła, czyniąc go obecnym w świecie współczesnym.
|